Zeolity

PHILLIPSIT (OFFRETIT, SPANGIT, ZEOGONIT) KCa(Al3Si5O16)·6H2O

Byl pojmenován podle anglického geologa a mineraloga W. Phillipse.

BarvaBezbarvá, bílá, načervenalá
Hustota2,2
Tvrdost4 - 4,5
ŠtěpnostDobrá
LomNerovný
Krystalová soustavaJednoklonná

Fyzikální a chemické vlastnosti

V kyselinách se rozkládá za vzniku rosolu kyseliny křemičité.

Morfologie

Sloupcovité krystaly a komplikované srostlice, též zrnitý a kusový. Dosud nebyl (stejně jako harmotom) nalezen nezdvojčatělý. Morvenitový srůst - penetrační čtyřče simulující ortorombickou symetrii - je přítomen na krystalech phillipsitu vždy, buď jako jediný typ srůstu, nebo je tento srůst ještě komplikován dalšími srůstovými zákony, pojmenovanými Lacroixem (1923). Křížové penetrační prorostlice se nazývají podle dominujícího krystalového tvaru na nich jako perierový nebo marburgský srůst, když v prvním případě je převládající plochou nerýhovaná (001) a v druhém případě rýhovaný tvar (010). Násobný srůst dvojčat morvenitového, Perierového nebo marburgského typu podle dvou či dokonce tří základních os dává vzniknout zvláštním křížovitým prorostlicím nazývaným jako stempelské srůsty. V extrémním případě vývoje tohoto posledního typu srůstu, kdy zarostou zapuklé úhly srostlice, vzniká tvar napodobující kubický rombododekaedr.

Vznik a výskyt

Ve vulkanitech, na rudních žilách, v alterovaných vulkanických tufech a v hlubokomořských sedimentech.

Lokality

Česká republika

Okolí České Lípy, Benešov nad Ploučnicí, Zálezly, Církvice, Doupovské hory, Vinařická hora, Horní Hrad, České Hamry, vrch Hradiště u Frýdlantu, Mojžíř u Ústí nad Labem, Sovinec u Litoměřic, Velké Březno, Dobranka u Dobrné, Soutěsky, Ostrý u Benešova nad Ploučnicí, Císařský Šluknov.

Svět

Aci Castello, Capo di Bove (It.); Victoria (Austrálie); Limburg u Sasbachu, Stempel, Nidda na Bogelsbergu, Rossberg, Brenk a jinde v Německu; Oregon (USA); Massif Central (Fr.); Antrim (Irsko).


Copyright

Poslední aktualizace: 19.4.2005; © Pavel Brych